Články o reštaurácii Houdini

Krištáľové krídlo 2018

Krištáľové krídlo 2018. Ján Ťapák – víťaz z trojice laureátov v kategórii Výtvarné umenie. Blahoželáme! Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnú odbornosť a úspech.

Ocenenie je udeľované v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

V kategórii Výtvarné umenie bol nominovaný spolu s dvoma ďalšími laureátmi - Mgr. art. Martin Hrča, módny dizajnér,  Katarína Vavrová, maliarka a ilustrátorka,  a akademický sochár Ján Ťapák.

V nedeľu 27.januára 2019 bol Ján Ťapák v budove Slovenského národného divadla počas slávnostného galavečera, vysielaného STV v priamom prenose,  vyhlásený za víťaza v kategórii Výtvarné umenie a stal sa nositeľom Kryštálového krídla za rok 2018. Blahoželáme !

Ján Ťapák bol na gala večeri vyhlásený za najvýraznejšiu osobnosť súčasnej sochárskej generácie. Nepochybne aj preto, že je autorom nespočetného množstva známych diel,  odkazujúcich na naše stáročné tradície. Niektoré z nich nedávno prezentoval na svojej výstave v Danubiane. Už menej známe je, že s majstrovstvom tohto jedinečného umelca sa možno stretnúť aj priestoroch hotela Marrol´s.

Ján Ťapák je nerozlučne spojený s hotelom od jeho vzniku, teda od apríla roku 2003. Jeho umelecká ruka poznačila nielen vstupné vonkajšie priestory tejto historickej budovy, ale vnikla hlboko aj do jeho interiéru. Hlava Lady Marrol, hlava ženy s rozviatymi vlasmi a s úsmevom šťastného človeka, sa stala  nielen symbolom hotela, ale jej úprimný, radostný úsmev  osviežuje každého prichádzajúceho hosťa už vo vstupnej hale.

Všetky diela umelca v hoteli sú poznačené silným optimizmom, a to snáď  aj preto, že Ján Ťapák v spomienkach na zákazku pre hotel Marrol´s povedal :

„ Priestory hotela už pri vstupe dýchli na mňa nevídanou atmosférou,  hotel v starej Bratislave s takým úžasným čarom. Málo objednávok som robil s takým nadšením, s takou veľkou radosťou a pocitom slobody, ako práve obrazy a kresby pre tento interiér.“

Hostia, ktorí prichádzajú do hotela Marrol´s s cieľom navštíviť reštauráciu Houdini, si môžu všimnúť hneď pri príchode do vstupnej haly hotela majstrovu olejomaľbu chlapca nazvanú  Chlapec v modrom. Mladík, vizionár, s loďkou, oblečený ako námorník a s nerozlučným psíkom na palube lodi, sníva svoje najkrajšie chlapčenské sny. Autor hovorí : „ Aj ja som mal svoje chlapčenské sny, krásne sny. Odkrýval som v detstve balvany, obdivoval som chrobáčiky a chcel som byť zoológom. Každý môže svoj sen v tomto obraze dovidieť.“

V priestore vstupnej haly je aj ďalší obraz - Dievča s kruhom.  Zasnívané dievčatko v pozadí, sen splnených túžob v popredí. A pritom hrací dievčenský kruh a ovečka ako symbol nevinnosti. Dievčatá snívajú svoje sny podobne ako chlapci, nie na lodi ako Chlapec v modrom, požičiavajú si k tomu oblečenie svojich mám, hrajú rolu dospelých s preskakovacím kruhom v ruke, dotvárajúcim náladu obrazu.

Veselá príhoda alebo Labutie jazero je názov tretieho obrazu z trilógie olejomalieb. Tento veľkorozmerný  obraz je pri krbe v priestore hotelovej recepcie.  Je to téma recesie, ale recesie nezosmiešňujúcej, recesie dodávajúcej dobrú náladu. Korpulentné baletky si spravia poslednú pózu pred predstavením. Labutie krídla naznačujú opäť jeden príbeh, ktorý si môžeme sami dotvoriť.

Hoci doménou tvorby akademického sochára Jána Ťapáka sú sochy, jeho tvorba v podobe nespočetných kresieb  obohatila takmer každý priestor hotela. Predovšetkým hotelový bar, relaxačné centrum a všetky hosťovské izby. Opäť slová umelca : „ Kreslím rád, neobkresľujem niečo, hľadám napríklad v portréte to, čo iný nevidí a to je moja originalita. Chcem vystihnúť, čo je pre človeka charakteristické.“

Nálada figurálnych kresieb Jána Ťapáka - portrétov, postáv, aktov, kresieb zvierat - to je vejár nádherných vystihnutí krásy momentu.  

Napokon ťažisko torby majstra – jeho sochy osviežujú predovšetkým vstupné priestory hotela a reštaurácie. Tie sú vždy aktuálnou súčasťou diania v hoteli. Nedávne Gurmánske variácie  v hotelovej reštaurácii Houdini s vinárstvom Terra Parna   priam prežiarili interiér reštaurácie a tváre hostí. Kaplnka na konci vinohradu, alebo Včelár, Levitujúci vinohradník tohto autora doslova vyrážajú dych.

Jedným slovom hotel Marrols ponúka okrem svojich tradičných služieb aj hlboké umelecké zážitky.  Tak ako sa to od hotela jeho kategórie očakáva. Kvalitu týchto zážitkov potvrdilo aj čerstvé ocenenie Jána Ťapáka krištáľovým krídlom. 

Gurmánske variácie

Otváracie hodiny Houdini

Pondelok - Sobota : 12:00 - 22:00 
Nedeľa : 12:00 - 15:00 // 18:00 – 22:00Navštívte nás

Reštaurácia Houdini

Tobrucká 4

811 02 Bratislava

 

Kontaktujte nás

email: houdini@hotelmarrols.sk

tel: +421 2 577 84 600

Reštaurácia Houdini, Tobrucká 4, 811 02 Bratislava, email:houdini@hotelmarrols.sk, tel: +421 2 577 84 600

English